5 Ağustos 2017 Cumartesi

Çalışan Annelere Çocukları Okula Başlayana Kadar Yarım Gün Çalışma İzni

çalışan anneye yarım gün çalışma izni


Çalışan Anneleri sevindirecek yeni bir izin uygulamasından milyonlukresim.net takipçilerimize bahsetmek istiyorum.Çalışan anneler için bir tasarı hazırlanıyor.Çocukları okula başlayana kadar anneler yarım gün izin kullanabilecekler.

Konu ile ilgili adımlar devam ediyor ne zaman resmi gazete de yayınlanır henüz net değil ancak sürekli konuyu güncelleyerek takip etmeye devam edeceğim.

Peki çalışan anneler için yarım gün çalışma nasıl olacak? Yarım gün çalışma hangi iş alanlarında geçerli olacak? 

Konu hakkında detaylar şöyle; 

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus anneler, bir ay önceden işverene başvuracak ve bu bir ay önceden başvurma zorunlu. Yine aynı şekilde başvurunun yapılması dilekçenin işverene ulaşması akabinde ,işveren tarafından cevaplanması için verilen süre de bir ay.Diyelim ki işveren bu süre içinde anneye cevap vermedi, o zaman anne dilekçesinde belirttiği tarihten sonraki ilk iş gününde izin hakkını kullanmaya başlaya biliyor.

Bu usule göre Anne çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar,kısmi süreli çalışma talebinde bulunabiliyor.

Eşinizin çalışmaması durumunda kısmi süreli çalışmadan yararlanamıyorsunuz.Yani eşinizin çalıştığını belgelemek zorundasınız.

Bu usule uyan personellere talepleri doğrultusunda izin kullanma hakları devlet tarafından kanunlarla koruma altına alınmış oluyor.Ve işveren bu usulü gerekçe göstererek personelin iş sözleşmesini fesih edemiyor.

  Bazı meslek gruplarında işverenin onayı gerekiyor. 
* Özel sağlık kuruluşlarında mesul müdür, sorumlu hekim, laboratuvar sorumlusu ve sağlık hizmetinden sayılan işlerde,
* Sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar hâlinde işçi çalıştırılarak yürütülen sanayiden sayılan işlerde,
* 1 yıldan az süren mevsimlik, kampanya veya taahhüt işlerinde,
* İş süresinin haftanın çalışma günlerine bölünmesi suretiyle yürütülmesine nitelikleri bakımından uygun olmayan işlerde…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder